Сколівська міська рада
Львівська область, Стрийський район

Компенсація за працевлаштування ВПО

Дата: 19.06.2023 16:05
Кількість переглядів: 322

Фото без описуВідповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 331 «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні» працедавець у разі забезпечення роботою вимушено переміщених осіб на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, у т. ч. за сумісництвом, має право на отримання компенсаційної виплати у розмірі  6700 гривень за кожну таку особу. Загальна тривалість надання компенсації не може перевищувати два місяці з дня працевлаштування. Програма діє у період воєнного стану та впродовж 30 календарних днів після його закінчення.

Суб’єкти господарської діяльності, що претендують на компенсацію, повинні перебувати на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а розмір встановленої працівнику зарплати не може бути нижчим за мінімальні стандарти, встановлені законодавством. 

Щоб отримати компенсацію, працедавець не раніше ніж через 5 днів після працевлаштування внутрішньо переміщеної особи повинен надіслати заяву (бланк – за посиланням https://bit.ly/37Nlhtf ) в електронній формі через «Портал Дія» або відвідати підрозділ обласної служби зайнятості за місцем знаходження й особисто подати заяву у паперовій формі, додати копію наказу про працевлаштування особи, документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених вищевказаною Постановою, відомості про працівників, які є застрахованими особами (бланк – за посиланням https://bit.ly/3NgIEeW), копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

 Компенсаційні програми за працевлаштування безробітних

Цього року почали діяти й інші компенсаційні програми, які будуть цікаві працедавцям. Щоправда вони поширюються тільки на тих суб’єктів господарської діяльності, які прийматимуть на роботу за скеруванням служби зайнятості осіб, котрі щонайменше місяць перебувають у статусі зареєстрованого безробітного».

Зокрема, держава буде компенсувати фактичний розмір сплаченого єдиного внеску, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску, за працевлаштування строком не менше ніж на два роки громадян із додатковими  гарантіями в працевлаштуванні. Йдеться про осіб, котрим до пенсії залишилося 10 років і менше, одиноких батьків, дітей-сиріт, звільнених після ув’язнення та ін. Загальна тривалість виплати компенсації – 12 місяців.

Упродовж 6 місяців працедавцям відшкодовуватиметься половина фактичних витрат на оплату праці (але не більш як розмір мінімальної заробітної плати) у разі працевлаштування терміном понад рік безробітних з числа осіб з інвалідністю, учасників бойових дій, а також тих, кому до пенсії залишилося менш як 5 років (деталі – https://bit.ly/3kza7PC).

Компенсаційні програми не поширюються на бюджетні установи або фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Допомога з часткового безробіття (постанова КМУ від 21 червня 2022 р. № 702).

 

Допомога надається застрахованим особам (працівникам та фізичним особам-підприємцям) у разі втрати ними частини заробітної плати (доходу) у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг) з причин: економічного, технологічного характеру, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного або воєнного стану, встановлення карантину.

Право на таку допомогу мають застраховані особи, за яких (які) протягом останніх шести місяців, що передують місяцю, в якому почалося зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг), що призвело до втрати ними частини заробітної плати (доходу), сплачено (сплатили) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У разі коли протягом останніх шести місяців до звернення про надання допомоги по частковому безробіттю законодавством надано право окремим роботодавцям або фізичним особам-підприємцям, які є застрахованими особами, не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, застосовуються попередні 180 календарних днів до такого періоду.

Допомога надається за зверненням роботодавця або фізичної особи-підприємця, яка є застрахованою особою.

Максимальний розмір допомоги не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Тривалість виплат – не більше 180 календарних днів сумарно протягом 36 місяців з дня зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг).

 

Програма ваучеризації: хто може нею скористатися?

 

Для підвищення рівня конкурентоспроможності особи, котрі прагнуть йти в ногу з часом і використовувати у трудовій діяльності інноваційні підходи, можуть скористатися ваучером на навчання, вартість якого не перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних громадян (з січня ц. р. – 26840,00 грн). Право на нього мають особи, котрі не зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні, зокрема:

– особи віком понад 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення ними пенсійного віку;

– особи, звільнені з військової служби (окрім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку зі скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення пенсійного віку, за наявності вислуги не менш як 10 років, котрі не набули право на пенсію;

– особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, до досягнення ними пенсійного віку;

– внутрішньо переміщені особи працездатного віку у разі відсутності прийнятних варіантів роботи;

– особи з інвалідністю у разі відсутності підходящої роботи;

– особи, котрі в період дії воєнного стану в Україні отримали поранення внаслідок військової агресії;

– особи, щодо котрих встановлений факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їхнього звільнення.

Завдяки ваучеру можна пройти перепідготовку за робітничими професіями, підготовку за спеціальностями для присвоєння ступеня магістра на основі здобутої освіти бакалавра або магістра за іншими спеціальностями, підготовку на наступному рівні освіти, а також пройти спеціалізацію та підвищити кваліфікацію.

Отримувачі ваучерів самостійно обирають місце школу серед професійно-технічних і вищих навчальних закладів, у яких є ліцензія про надання відповідних освітніх послуг. Від 25 травня цього року перелік професій та спеціальностей, за якими видається ваучер для навчання, майже вдвічі збільшений і складається із 123 найменувань. Серед нових такі затребувані на ринку праці професії як бетоняр, штукатур, муляр, продавець непродовольчих товарів, продавець продовольчих товарів, молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими, монтажник з монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій, слюсар будівельний, електромонтер з ремонту та обслуговування апаратури та пристроїв зв’язку, оператор котельні, провідник пасажирського вагона, службовець на складі (комірник) та ін.

Перелік також доповнений сучасними спеціальностями: автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка; біотехнології та біоінженерія; гірництво; деревообробні та меблеві технології; дизайн; дошкільна освіта; економіка; енергетичне машинобудування; залізничний транспорт; інформаційні системи та технології; комп’ютерні науки; маркетинг; мікро- та наносистемна техніка; озброєння та військова техніка; підприємництво та торгівля; терапія та реабілітація; туризм і рекреація; теплоенергетика; фізична культура і спорт; цивільна безпека тощо.

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (сьогодні це 26840 грн). Якщо вона більша за цю суму, то працедавець або фізична особа самостійно доплачує різницю.

 

Відповіді на найбільш поширені з них ми зібрали в цьому матеріалі.

 

1. Хто може отримати ваучер?

 

Одноразове право на отримання документа, відповідно до Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2013 р. № 207 (надалі - Порядок), мають:

 

громадяни віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку;

звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, органів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років;

звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;

внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;

особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;

особи, які у період воєнного стану в Україні отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.

Усі охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні.

 

2.  Хто не може отримати ваучер?

 

Не можуть також отримати ваучер особи, які:

 

є зареєстрованими безробітними;

не працюють, але на дату подання заяви для них є підходяща робота;

проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;

не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.

3. Чи може отримати ваучер внутрішньо переміщена особа, яка не перебуває в трудових відносинах?

 

Так, але тільки у разі відсутності для неї підходящої роботи. Якщо внутрішньо переміщена особа перебуває в трудових відносинах, вона також може звернутися за отриманням ваучера.

 

4. На яку суму може надаватися ваучер?

 

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом  на сьогодні - це 26 840 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.

 

5. Як можна отримати ваучер?

 

Для отримання ваучера заявку можна подати онлайн або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості. У разі подання заявки онлайн, фахівець служби опрацьовує форму та зв'язується із заявником протягом 3 робочих днів з моменту заповнення та подання заявки. 

 

6. Якщо особа має професійно-технічну освіту, чи може вона отримати ваучер на здобуття вищої освіти?

 

Ні, така особа може отримати ваучер на наступному рівні освіти, для неї - це здобуття фахової передвищої освіти.

 

7. Якщо особа вже навчається в закладі освіти, чи може вона отримати ваучер для відшкодування вартості/компенсації навчання?

 

Ні, умовами Порядку це не передбачено. Особа має подати заявку на отримання ваучера на навчання до подання документів у заклад освіти.

 

Окрім того, слід пам’ятати, що Міністерством економіки визначено перелік професій, спеціальностей для навчання за якими може бути виданий ваучер (на сьогодні це 123 професії та спеціальності), а заклад освіти повинен мати ліцензію на здійснення такого виду діяльності на рівні професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої  освіти.

 

Звертаємо увагу, що ця інформація періодично оновлюється, тож слідкуйте за змінами на сайті Державної служби зайнятості в рубриці «Ваучер» .

 

8. Які є ще інші шляхи професійного навчання за сприяння служби зайнятості?

 

Служба зайнятості організовує професійне навчання зареєстрованих безробітних за робітничими професіями, які мають попит на ринку праці. Таке навчання здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості особи, коли безробітний планує започаткувати власну справу.

 

Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Служба має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, які навчають доросле населення за 95 робітничими професіями та 335 освітніми програмами. З онлайн графіком формування навчальних груп за професіями та освітніми програмами можна ознайомитись за посиланням.

 

Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.

 

9. Куди звернутись за допомогою?

 

За консультаціями та роз'ясненнями ви можете звернутися в найближчий центр зайнятості

«Рука допомоги»

 

Відновлений проєкт «Рука допомоги», у рамках якого члени малозабезпечених родин з числа безробітних мають можливість вийти зі стану бідності шляхом відкриття власної справи. Для цього їм надається безвідсоткова поворотна фінансова допомога величиною до 15 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2023 році – 100,5 тис. грн) на придбання обладнання та матеріалів, потрібних для започаткування бізнесу (більш конкретно – https://bit.ly/41CfIFo). Щоби отримати кошти, слід, окрім заяви, скласти бізнес-план, обґрунтувати видатки, довести його спроможність на засіданні комісії. Грант повертається через три роки разово, однією сумою, або частинами упродовж трьох років. Перевага програми у тому, що поверненню підлягають кошти за мінусом сплачених за час ведення бізнесу податків і зборів, у тому числі за працевлаштованих осіб. Якщо сума податків і зборів перевищує величину отриманої фінансової допомоги або отримувач гранту у перший рік започаткування бізнесу працевлаштує на термін два роки за скеруванням служби зайнятості не менше двох безробітних з числа членів малозабезпечених родин, виплату повертати не доведеться.

 

«єРобота»

 

Служба зайнятості реалізовує урядову ініціативу «єРобота», яка стартувала у липні торік і продовжена з лютого цього року. Основна мета програми – пришвидшення процесу відновлення національної економіки, створення нових робочих місць, а також надання дієвої допомоги бізнесу у подоланні тяжких наслідків збройного вторгнення в Україну.

Відповідно до неї особи, котрі прагнуть відкрити власну справу або вже займаються бізнесом, можуть отримати мікрогрант на розширення підприємницької діяльності у розмірі до 250 тис. грн за умови створення не менш як одного нового місця праці (деталі – https://bit.ly/41yr9y4).

Перевірку ділової репутації претендента на отримання гранту проводить АТ «Ощадбанк», а остаточне рішення про надання мікрогранту ухвалює Державний центр зайнятості після оцінки бізнес-плану.

Подати заяву на отримання мікрогрантів можна на порталі «Дія» (https://diia.gov.ua/services/grant-na-vlasnu-spravu), умови надання мікрогранту – https://bit.ly/3ohSjqA. Найбільш поширені помилки під час складання бізнес-плану описані за посиланням https://bit.ly/3v6jacR.

 

Програма набирає обертів, а відтак, у людей, зацікавлених перспективою створення або розширення власного бізнесу, виникає багато запитань стосовно можливостей та умов отримання грантів, термінів підготовки й подання заявок, цільового використання коштів та створення нових робочих місць. Враховуючи їх велику кількість та характер, надаємо відповіді на найбільш поширені питання щодо отримання грантів за програмами “Власна справа” та “Грант для ветеранів”:

  До якої дати треба встигнути подати заяву на отримання ветеранського гранту та як довго чекати рішення після співбесіди?

Графік подання заяв та гранічний  строк їх розгляду оприлюднено на порталі Дія.

 При поданні заявки на надання ветеранського гранту чи потрібно вказувати конкретну адресу ведення підприємницької діяльності чи достатньо лише зазначити назву населеного пункту?

У п. 10 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу  (надалі - Порядок)  визначено повний перелік відомостей, що зазначаються у заяві претендентами на отримання ветеранського гранту, серед яких, зокрема - місце провадження діяльності. Аналогічна ситуація з податковими нормами -  необхідно зазначати конкретну адресу місця ведення майбутнього бізнесу. У разі зміни адреси ведення господарської діяльності,  отримувач гранту повідомляє про це регіональний центр зайнятості та надає підтвердження реєстрації нового місця в Державній податковій службі  (форма 20 ОПП).

  Коли виникають зобов’язання з повернення гранту у вигляді податків та всі інші зобов’язання? Протягом якого часу потрібно найняти працівників після отримання гранту?

Зобов’язання щодо виконання бізнес-плану та всіх умов договору про надання мікрогранту виникають з дати отримання грантових коштів. Порядком визначено, що обов’язковою умовою договору про надання мікрогранту є створення (протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку) нових робочих місць залежно від розміру мікрогранту, та працевлаштування на них осіб строком не менш як 24 місяці. Отже, датою отримання мікрогранту слід вважати дату зарахування коштів на рахунок отримувача. Від цього дня й рахуються терміни виконання умов договору.

 Чи  зараховується ЄСВ до сплати податків та зборів?

Відповідно до змін, внесених до Порядку Постановою КМУ від 19.05.2023 №540, ЄСВ враховується за працевлаштованих згідно з Порядком працівників (працевлаштування яких передбачалось договором про надання мікрогранту).

Щодо мікрогрантів, наданих до прийняття цих змін, то наразі це питання вирішується. Про результати буде повідомлено додатково через наші інформаційні канали: офіційний портал Державної служби зайнятості, ,  .

  Коли змінюється статус заявки у разі доопрацювання?

Згідно з умовами Порядку у особи є 15 календарних днів  з дня отримання ним повідомлення від регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на порталі Дія, на виправлення та доопрацювання бізнес-плану.

Після цього заява повторно розглядається з урахуванням зміненого бізнес-плану. У разі неподання доопрацьованого бізнес-плану у зазначений термін, Державним центром зайнятості приймається рішення про відмову у наданні мікрогранту. 

  Чи потрібно знову проходити співбесіду при повторному поданні заяви на отримання гранту?

Так, нова заява передбачає повне проходження всієї процедури.

  Куди звернутися заявнику для внесення змін у свій бізнес-план?

У разі необхідності внесення зміни цільового призначення отримання коштів мікрогранту, отримувач має звернутися до Державного центру зайнятості (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10) з відповідною письмовою заявою, викладеною в довільній формі, та обґрунтуваннями зміни цільового призначення, до якої додаються:

  примірники підписаної отримувачем додаткової угоди до договору про надання мікрогранту із заповненням реквізитів отримувача;

 примірники бізнес-плану (з урахуванням змін, що пропонуються отримувачем) – обидві частини (описова та план надходжень і витрат) повинні бути завізовані отримувачем на кожній сторінці.

У разі виникнення запитань грантоотримувач може звернутись за роз’ясненнями до найближчого регіонального центру зайнятості (посилання).

  Як можна отримати підтвердження зміни цільового призначення отримання коштів мікрогранту? Що робити, якщо на пошту не прийшло повідомлення? Який порядок дій в такому випадку?

Рішення про зміну цільового призначення отримання коштів мікрогранту приймається комісією Державного центру зайнятості (надалі - ДЦЗ) на найближчому засіданні комісії.

У разі прийняття такого рішення, ДЦЗ протягом 5 робочих днів повідомляє про зміни уповноважений банк та направляє повідомлення про зміну цільового призначення на електронну пошту, зазначену у документах заявника, а через “Укрпошту” - повідомлення про погодження змін, підписаною ДЦЗ додатковою угодою та примірником бізнес-плану на адресу отримувача, зазначену ним у додатковій угоді. Про відмову заявник також повідомляється через електронну пошту та письмово - через “Укрпошту”. Для отримання інформації щодо стану розгляду його питання заявник може звернутись до контакт-центру ДЦЗ:     +380938345700, +380990385889, +380974615136. 

  Як здійснювати прийом працівників на робочі місця, створені в рамках виконання умов надання гранту: на повну ставку чи можна за сумісництвом?

Прийом працівників необхідно здійснювати відповідно до норм Порядку в тій редакції, що діяла на дату прийняття рішення про надання гранту.

Заявки, що були подані після набуття чинності Постанови КМУ від 19.05.2023 № 540, повинні враховувати зміни до Порядку, а саме: наявність обов’язкової умови договору про надання мікрогранту щодо створення (протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку) нових робочих місць у кількості залежно від розміру отриманого мікрогранту (пункт 4  Порядку) та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.

Відповідно до останніх змін, для виконання отримувачем обов’язкової умови договору щодо працевлаштування, місцевий центр зайнятості інформує його про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. За відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на новостворені робочі місця, укомплектування цих робочих місць здійснюється суб’єктом господарювання самостійно.

Дуже важливим також є також визначення мінімального розміру ЄСВ, що сплачується за робітника, що працює на новоствореному робочому місці.

Для виконання умови договору про надання мікрогранту щодо працевлаштування осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного періоду реалізації проєкту, отримувач зобов’язаний сплатити ЄСВ із заробітної плати осіб, з якими трудові договори було укладено протягом зазначеного трирічного терміну, у розмірі, що не може бути  меншим, ніж розмір ЄСВ, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому було отримано мікрогрант, за кожне робоче місце.

 Чи можна знову подати заявку на грант, якщо є відмова після проходження співбесіди? Якщо так, то як це зробити?

Так, у такому випадку особа має право на повторне подання заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану за формою, затвердженою Мінекономіки.

 У додатковій угоді необхідно вказувати дату приєднання. Де її дивитися?

Дата приєднання вказана на примірнику заяви про приєднання до договору про надання мікрогранту, яку грантоотримував підписував у уповноваженому банку.

 Планується відкриття кондитерської. Чи можна за рахунок гранту придбати посуд, дзеркала, матеріали для ремонту приміщення? І якщо так, то до якої статті витрат відносити?

Напрями витрат та процентні обмеження визначені п. 5 Порядку, який також визначає, що отримувач може, наприклад, придбати меблі, обладнання, транспортні засоби (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях). Всі витрати мають бути використаними тільки для провадження господарської діяльності. Закупівля сировини, матеріалів, товарів та послуг можлива тільки якщо це пов’язано з реалізацією бізнес-плану. Тобто, якщо придбання дзеркал та посуду у даному випадку пов’язане з реалізацією бізнес-плану по відкриттю кондитерської, то придбання матеріалу для ремонту приміщення -  ні.

  Як довго відбувається розгляд бізнес-плану після переподачі через доопрацювання?

Доопрацьований заявником бізнес-план розглядається в межах наступного періоду розгляду заяв, тобто - через кожні 2 тижні з дня попередньої граничної дати прийняття рішень. Ці терміни вказані тут.

  При заповненні шаблону бізнес-плану на грант за програмою “Власна справа” є графа: «повернення гранту» (план надходжень та витрат). На порталі Дія зазначається, що при дотриманні всіх умов гранту не потрібно повертати кошти, а в таблиці зазначається «повернення». Як діяти?

За умови виконання всіх вимог Порядку та договору про надання мікрогранту повернення гранту у вигляді коштів не передбачено. Повернення гранту здійснюється через сплату податків, зборів та ЄСВ за найманих працівників.

Змінами до Порядку також передбачається, що в разі сплати грантоотримувачем (протягом трирічного строку реалізації свого проєкту) податків, зборів, ЄСВ за працівників, працевлаштованих на умовах Порядку, у сумі, що є меншою, ніж сума отриманого мікрогранту, отримувач повертає тільки різницю між розміром мікрогранту та сплачених податків, зборів та ЄСВ не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний термін реалізації проєкту.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора