A A A K K K
для людей із порушенням зору
Сколівська міська рада
Львівська область, Стрийський район

Історико-краєзнавчий музей «Сколівщина»

Комунальний заклад Сколівської міської ради "Історико-краєзнавчий музей «Сколівщина» відкрито в у 2018 році. Експозиції розміщені на трьох поверхах, у 12 виставкових залах.

Серед зібраного в першій залі містяться елементи бойківського лісопромислу, сільськогогосподарського реманенту, речей побуту горян, елементів народних ремесел, природнього колориту.

У другій представлено інтер’єр бойківської хати, в якій знаходяться манекени газдині та сільського газди, одягнені у національні строї, старовинні ікони, бамбетель, креденс з глиняним посудом, писанками, куфер з приданим нареченої, вишиті рушники, сорочки, півки, киптарі, кожухи, прадавнє взуття.

Третя кімната -  військова атрибутика, раритети часів І та ІІ Світових воєн, художня панорама меморіалу УСС на г. Маківка, стенди з фотографіями вояків УПА. Частина експозиції присвячена пам"яті Героя Небесної сотні — Олега Ушневича. Є куточок пам'яті новітніх Героїв АТО.

У четвертому духовному залі зібрані унікальні речі сакрального мистецтва: іконостас Церкви Різдва Пресвятої Богородиці м. Сколе та плащаниця 1895 року. Експонується друге видання Требника або Богословної книги Митрополита Української Православної Церкви Петра Могили 1646 року. Є передані священичі ризи греко-католицького священика Василя Головацького, є низка фото старовинних бойківських церков, документи, які підтверджують перебування Андрея Шептицького на теренах Сколівщини, десятки книг кінця ХІХ та поч. ХХ століть.

Цікавою для відвідувачів буде огляд знайдених речей баронів Гредлів, фотоекспозиція м. Сколе часів ХІХ-ХХст. Зокрема проілюстровано діяльність великих на той час  промисловців братів Гредлів, їхній знаменитий замок, фотофактаж будування вузькоколійки, сплав деревини річками, полювання на оленів та ведмедів у Карпатах.

Таємничою для оглядачів є стилізована світлиця Захара Беркута, де гість поринає у часи монголо-татарської навали  ХІІІ ст. з відповідною атрибутикою, архітектурним колоритом,  манекенами, елементами зброї, луків, речами побуту, макетами звірів.

Гарно можна повторити уроки історії УПА в підземеллі будинку, де збудовано криївку партизанів. Там зберігаються речі, документи, книги, листівки, які й справді  були знайдені в лісах Сколівщини і належали упівцям.

Також для наочного прикладу за інформацією очевидців, в підвалі створено кабінет допиту НКВС та  в»язницю. Фотоілюстрації звірств НКВС, документи зі сколівських тюрем, світлини загиблих повстанців…

Дрижаки пробирають тіло від важких спогадів, від подій, які кривавою раною залишилися у пам»яті наших предків, що вище за життя ставили ідею свободи України.

Для ширшого пізнання історії Бойківщини, тут проводяться різноманітні історико-просвітницькі заходи, семінари, презентації, звичаєві розважальні забави, мотивуючі розіграші та конкурси між відвідувачами.

Колекція музею постійно поповнюється завдяки силам місцевих жителів, зберігачам старовини.

Музей - це дар минувшини. А хто не знає свого минулого, не матиме достойного майбутнього. Відвідайте музей, поринувши у історію рідного краю, надихніться патріотизмом, адже ми повинні берегти незалежність держави щодня!

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора