Якою ж є процедура обмеження цивільної дієздатності фізичної особи?
Якою ж є процедура обмеження цивільної дієздатності фізичної особи? На це та інші питання відповідає фахівчиня Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Романія Мандзій. Отож, Романіє, що може стати причиною для обмеження цивільної дієздатності особи?
Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Саме у такому випадку, коли особа страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, її цивільну дієздатність може бути обмежено.
А чи можна обмежити у дієздатності особу, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами?
Зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми також може стати причиною обмеження цивільної дієздатності особи. Важливою умовою прийняття такого рішення є те, що внаслідок своїх дій ця особа ставить себе чи свою сім’ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Хто може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи?
Це може зробити лише суд.
З якого часу фізична особа матиме обмежену цивільну дієздатність?
Звертаю увагу, що цивільна дієздатність фізичної особи буде обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Хто має право звернутися до суду з заявою про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи?
Заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи можуть подати:
- члени сім’ї цієї фізичної особи,
- орган опіки та піклування,
- заклад з надання психіатричної допомоги.
В чому саме полягає обмеження цивільної дієздатності фізичної особи?
По перше, над фізичною особою встановлюється піклування. Це означає, що:
- всі правочини щодо розпорядження майном, наприклад продаж чи дарування нерухомого майна, особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може вчиняти лише за згодою піклувальника;
-одержання заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів особи, цивільна дієздатність якої обмежена, та розпорядження ними здійснюються піклувальником.
По-друге, фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини, тобто, ті, які задовольняють побутові потреби особи та стосуються предмета, який має невисоку вартість.
Проте, особа, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно несе відповідальність за порушення нею договору, укладеного за згодою піклувальника, та за шкоду, що завдана нею іншій особі.
Таким чином ми бачимо, що цивільна дієздатність фізичної особи особи обмежується в її ж інтересах, з метою раціонального розпорядження її майном та доходами. Адже, дуже часто особа, яка страждає на психічний розлад або має алкогольну чи наркотичну залежність бездумно розпоряджається своїм майном.
Чи може особа, цивільна дієздатність якої обмежена, поновити її?
Так, це можливо, знову ж таки тільки в судовому порядку і за наступних умов:
- видужання фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, або такого поліпшення її психічного стану, який відновив у повному обсязі її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними;
-припинення фізичною особою зловживати спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо.
Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:
- звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6.
- зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
- надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
- https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
- надіславши листа на адресу електронної пошти:
- е-mailskole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)
- Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
- https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php