Про права та обов’язки є у власників земельних ділянок

Дата: 31.10.2022 13:27

Фото без описуСпілкуємося сьогодні у рамках нашої рубрики «Правова допомога» із директором  Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. Спочатку хочу звернути увагу читачів на двох важливих поняттях: земельна ділянка та право власності на землю. Земельна ділянка – це частина земної поверхні з визначеними щодо неї правами. Вона обов’язково має  установлені межі, певне місце розташування. Право власності на землю передбачає  право володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою. Право власності на земельну ділянку поширюється на простір, який знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Які ж права мають власники земельних ділянок?

У статті 90 Земельного кодексу України подано такий перелік прав власників земельних ділянок:

- продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність;

- самостійно господарювати на землі;

- власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію;

- використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;

-  на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом;

- споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

А чи є обов'язки у  власників земельних ділянок?

Стаття 91 Земельного кодексу України  встановлює такі обов'язки власників земельних ділянок:

* забезпечувати використання їх за цільовим призначенням;

*додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

* своєчасно сплачувати земельний податок;

*не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

*підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

*своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

*дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

*зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем;

*за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.

Зазначу, що Законом також можуть бути встановлені інші обов'язки власників земельних ділянок.

Дякуємо, пані Маріє, за розмову! Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе,                                           вул. Чайківського, 6.

зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03

надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

надіславши листа на адресу електронної пошти:

е-mailskole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги).