Чи має дружина право на утримання (аліменти) під час вагітності або у разі проживання з нею дитини?

Дата: 28.09.2022 16:40

Фото без описуНа це та інші питання відповідає фахівчиня Бориславського бюро правової допомоги  Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ляхович Галина.

Пані Галино, чому саме у цій статті ми говоримо на цю тему?

До нас часто звертаються жінки з питань розлучення та стягнення аліментів на утримання дітей. Але переважно клієнтки не обізнані у тому, що дружина за певних умов має також право на утримання (аліменти)  від чоловіка.

Скажіть будь ласка, у чому полягає це право?

Суть цього права – надавати допомогу дружині, яка доглядає спільну дитину, проживаючи разом з нею.

За яких умов воно виникає?

Право на утримання від чоловіка  має дружина у таких випадках:

- під час вагітності. Зауважу, що тоді аліменти сплачуються після народження дитини. Додаткового рішення суду на це не потрібно;

- до досягнення дитиною трьох років за умови, що дитина проживає з нею;

- до досягнення дитиною шести років у разі, якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку.

Чи виникає право на утримання дружини від того чи вона працевлаштована?

У частині четвертій статті 84 Сімейного кодексу України чітко зазначено, що право на утримання має вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, незалежно від того, чи вона працює та незалежно від її матеріального становища. Водночас звертаю увагу, що є важлива умова, яку обов’язково ураховують суди під час розгляду питання щодо утримання дружини, це - можливість чоловіка надавати таку матеріальну допомогу.

Якщо шлюб між чоловіком і жінкою розірвано, може дружина отримувати аліменти на своє утримання?

Звичайно. Це стосується як вагітної дружини, так і дружини, з якою проживає дитина.

Пані Галино, чи може право на утримання дружини бути припиненим?

Сімейним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав, за яких право дружини на утримання припиняється. Вони є такими: у разі припинення вагітності, народження дитини мертвою, або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі, виключення відомостей про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини за рішенням суду.

Ми продовжимо співпрацю з фахівцями Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

• Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе,                                           вул. Чайківського, 6.
  • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
  • надіславши листа на адресу електронної пошти:
  • е-mailskole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)
  • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: