Що таке правочини та коли вони укладаються?

Дата: 27.05.2022 14:29

На це питання відповідає  Ігор Андрейків - студент факультету громадського розвитку та здоров’я Львівського Національного  університету  ветеринарної  медицини та біотехнологій імені С. Гжицького, волонтер  Сколівського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Скажіть будь ласка, що  таке правочин?

Правочин – це дія особи, яка спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.  Скажімо, громадянин купив земельну ділянку, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, відповідно, він і набув права на неї. Так, він може  обробляти її, застосовуючи різні сільськогосподарські методи, сіяти  за своїм бажанням сільськогосподарські культури, врешті-решт, може і продати або ж подарувати. Водночас громадянин набув й обов’язків відносно цієї земельної ділянки. Він повинен її використовувати лише згідно цільового призначення, дотримуючись усіх санітарних норм.

Чи можуть бути правочини багатосторонніми?

Правочини можуть бути як двосторонніми так і багатосторонніми. Більше того, може бути й односторонній правочин.

Що таке односторонній правочин?

Це дія сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Зауважу, що такий правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. А для інших осіб - лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з ними. До правовідносин, що виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов'язання та про договори за умови що це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.

Які є необхідні вимоги для чинності правочину?

Є такі основні вимоги до правочину:

• Правочин не може суперечити Цивільному Кодексу України, іншим актам цивільного законодавства.
  • Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
  • Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
  • Правочин має вчинятися у формі, яка встановлена законом.
  • Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, які обумовлені ним.
  • Правочин, який вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

У якій формі може вчинятися правочин?

Правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі.

Чи можуть сторони обирати, у якій формі вчиняти правочин?

Так, сторони мають право обирати форму правочину, за умови, що  інше не встановлено законом.

Які правочини можуть вчинятися усно?

Такі правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, можуть укладатися усно. Однак, є правочини, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочини, для яких недодержання письмової форми наслідком є їх недійсність.

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

• звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6.
  • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
  • надіславши листа на адресу електронної пошти:
  • е-mailskole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)
  • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: