Сколівська міська рада
Львівська область, Стрийський район

Що варто знати про грип та ГРВІ

Дата: 09.09.2021 10:10
Кількість переглядів: 857

Фото без описуЄ декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один - повітряно-крапельний. Але він є не єдиним, інший механізм передачі респіраторної інфекції - контактний, який відіграє не меншу роль у поширенні простудних захворювань.  Проте, слід пам’ятати, що в любому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

  Збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі, так, вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Тому, зараження може відбуватися навіть через значний час після контакту хворої людини з предметами домашнього вжитку, дитячими іграшками, посудом, ручками дверей громадських закладів та ін. Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великим скупченням людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Тоді як, на відкритому повітрі зустріти достатню для зараження кількість мікробних часток менша вірогідність.

  Незважаючи на велику різноманітність симптомів (сухість, першіння та біль у горлі; кашель; закладеність носа, чхання; інтоксикація - підвищення температури, озноб, болі у суглобах і м’язах), для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відмінну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та гострі респіраторні вірусні інфекції підривають імунітет і примушують «прокидатися» хронічні захворювання, якщо такі є, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам’ятати, що саме грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит) та інші.

  Для запобігання розповсюдження інфекції слід по можливості захистити хворого від контактів з оточуючими. Для того, щоб зменшити виділення вірусів при чханні, можна використовувати маску, проте використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Тільки в цьому випадку вона буде затримувати крапельки рідини, що «вилітають» при чханні, розмові і кашлі. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом. Міняти її необхідно, щойно стане вологою, а от використовувати маски на вулиці - взагалі немає сенсу. Віруси не виживають у прохолодному, вологому повітрі назовні, проте гарно себе почувають у теплих сухих приміщеннях - тому провітрювання приміщень обов’язкове, воно знижує концентрацію вірусу в закритому просторі.

  Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація.

 Вакцина захищає від усіх актуальних (цього сезону) штамів грипу, є безпечною і ефективною. Імунна система осіб, які були щеплені, виробляє власні антитіла для захисту проти хвороби.

  На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що вірогідно будуть циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2018 – 2019 років, в тому числі й на території України:

– A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний вірус,

– A/Singapore/INFIMH- 16-0019/2016 (H3N2) подібний вірус,

– вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

   Вакцинацію можна робити всім бажаючим, це знижує ризик захворювання на грип і дозволяє запобігти його можливим ускладненням.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби. Цінуйте себе і будьте здорові!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора