A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
https://skole-rada.gov.ua/
Львівська область, Стрийський район

Страховий експерт з охорони праці виявив у закладі освіти порушення вимог щодо Служби Охорони Праці: як йому діяти - ?

Дата: 08.09.2021 15:42
Кількість переглядів: 474

На підприємстві з кількістю працівників 50 і більше створюють службу охорони праці (СОП). Про це йдеться у статті 15 Закону про охорону праці та пункті 1.4 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255 (НПАОП 0.00?4.35?04). Але в закладах освіти цю норму часто порушують. Наприклад, у них відсутня CОП, а її функції покладають на заступника директора. Як має діяти страховий експерт з охорони праці, якщо виявить такі порушення?

Вимоги статті 15 Закону про охорону праці та НПАОП 0.00?4.35?04 поширюються тільки на підприємства.

У закладах освіти СОП необхідно створювати відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОН від 26.12.2017 № 1669 (далі — Положення № 1669).

Керівник закладу освіти (ректор, директор, завідувач) відповідно до НПАОП 0.00?4.35?04:

  • створює в закладі освіти службу охорони праці, безпеки життєдіяльності, яка безпосередньо підпорядковується йому;
  • призначає відповідальних за організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в закладі освіти та визначає їхні функціональні обов’язки, забезпечує функціонування системи управління охороною праці.

Підстава — підпункт 2 пункту 1 розділу IV Положення № 1669.

Тобто норма щодо створення СОП за наявності 50 і більше працівників хоча й не передбачена чинним законодавством, але поширена наказом МОН на заклади освіти.

Кожен орган, який здійснює державний нагляд або контроль за дотриманням законодавства про охорону праці, повинен у межах своїх повноважень намагатися розв’язувати питання стосовно виконання чи невиконання вимог щодо СОП.

Страхові експерти з охорони праці мають право вносити роботодавцям обов’язкові для виконання подання про порушення законодавства про охорону праці, а Держпраці — подання про застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. Це передбачає підпункт 5 пункту 3 статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Якщо вимог Положення № 1669 щодо СОП у закладі освіти не дотримали, страховому експерту слід внести подання керівнику закладу. Підстава — розділ VII Положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.12.2011 № 63 (далі — Положення № 63). А копії подання слід надіслати до департаментів/управлінь освіти і науки обласних, районних державних адміністрацій.

Подання страхового експерта з охорони праці виконувати обов’язково.

Якщо роботодавець не виконав вимог подання, страховий експерт складає та вносить відповідне подання територіальному органу Держпраці щодо застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. На це вказує пункт 7.11 розділу VII Положення № 63.

 Підготував страховий експерт

з охорони праці сектору страхових

випадків Стрийського відділення

УВД  ФССУ у Львівській області

Височанський М.М.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь