КОЛІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ СТРИЙСЬКОЇ ОДПІ ГУ ДФС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПОВІДОМЛЯЄ
ОЛЬГА ОНІЩУК: ПРИЙНЯТИЙ ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ В ЦІЛОМУ ЗАКОНОПРОЕКТ №1056-1 ВСТАНОВЛЮЄ РЯД ДІЄВИХ АНТИРЕЙДЕРСЬКИХ ЗАПОБІЖНИКІВ
Минулого тижня у нас з’явилися нові інструменти для боротьби з рейдерством. Верховна Рада прийняла в цілому законопроект №1056-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», який встановлює ряд дієвих антирейдерських запобіжників. Про це повідомила заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.
«Прийнятий парламентом закон виключає акредитованих суб’єктів із числа суб’єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації. Також підвищується відповідальність за порушення в цій сфері. Зокрема, встановлено визначення КМУ критеріїв, за якими визначається ступінь відповідальності за відповідні порушення, допущені в сфері державної реєстрації, що значно знизить корупційні ризики в сфері контролю», – поінформувала Ольга Оніщук.
Вона зазначила, що серед іншого законом встановлено обов’язок реєстратора визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, а також перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав у разі реєстрації прав не в результаті вчинення нотаріальної дії.
- «Крім того, відтепер встановлюється додатковий захист нотаріально засвідчених документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація, шляхом викладення їх на спеціальних бланках нотаріальних документів, а доступ державного реєстратора до державних реєстрів буде здійснюватися шляхом багатофакторної аутентифікації, тим самим буде забезпечено захист від несанкціонованих проникнень у реєстри», – зазначила заступник Міністра юстиції.
Реєстратор, який без будь-яких належних документів, з порушенням територіальності свідомо здійснює захоплення власності, має раз і назавжди бути позбавлений доступу до реєстраційних дій. На цьому наголосила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук під час інтерв’ю «ЮРЛІГА».
«Розглядаючи скарги на дії державних реєстраторів, які призвели до незаконного заволодіння майном і бізнесом, Антирейдерська комісія одразу застосовує найжорсткішу санкцію – анулювання доступу до держреєстрів довічно», – підкреслила Ольга Оніщук.
За її словами, зміни, які наразі запроваджуються у сфері державної реєстрації, спрямовані на поєднання доступності реєстраційних послуг з повною захищеністю нерухомого майна та бізнесу від рейдерських схем. План нової команди Міністерства передбачає як негайні кроки, наприклад, позбавлення акредитованих суб’єктів права здійснювати реєстраційні дії, так і зміни, які слід реалізувати до 2020 року та на кілька років вперед.
«Останнє стосується електронного нотаріату, взаємодії всіх державних реєстрів, наповнення цих реєстрів даними, ідентифікації особи тощо – те, чого не можна зробити за лічені місяці. Що ж до нагальних кроків, як показала практика, найбільше зловживань було з боку акредитованих суб'єктів. Статистика свідчить, що зі 100 % зловживань на нотаріусів і державних реєстраторів в органах місцевого самоврядування (окрім сільрад) припадає 2 і
5 %, решта – це зловживання комунальних підприємств. Нещодавно прийнятий Закон № 159-ІХ повністю позбавляє їх прав на здійснення реєстраційних дій», – заявила Ольга Оніщук.
Водночас вона зазначила, що одним із реально ефективних кроків, направлених на очищення рядів реєстраторів, стала нещодавно проведена верифікація. Для цього кожний реєстратор мав прийти до відповідного підрозділу ДП «НАІС» з паспортом та електронним ключем.
«Абсолютна більшість нотаріусів пройшли верифікацію. Щодо інших реєстраторів – то маю зазначити, що верифікація виявилася ефективним інструментом очищення їх лав. Маю надію, що вже цей практичний крок значно знизить рівень рейдерства в Україні», – додала заступник Міністра.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)